2010/2011 

W roku szkolnym 2010/2011 zespół Szkolnego Klubu Europejskiego spędził wiele godzin nad analizowaniem spraw dotyczących Unii Europejskiej. ówczesny kryzys był głównym tematem naszych spotkań. Zanalizowaliśmy jakość bezpieczeństwa Polski po wejściu do NATO, ONZ. Omówiliśmy także szereg spraw związanych z gospodarką, polityką, bezrobociem, budżetem i rolnictwem w Polsce. Dzięki działalności naszego klubu Wszyscy uczniowie naszej szkoły na bieżąco otrzymują najświeższe informacje na temat najważniejszych wydarzeń W Polsce oraz w Europie. 


Trochę o fladze Unii Europejskiej

Rozmiar: 9920 bajtów 


Historia flagi sięga roku 1955. W tym czasie, Unia Europejska istniała w formie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, z sześcioma Państwami Członkowskimi. Jednak oddzielna instytucja posiadająca większą liczbę członków - Rada Europy - została powołana wiele lat wcześniej i pilnie strzegła praw człowieka oraz rozpowszechniała kulturę europejską.

Rada Europy długo rozważała jaki symbol przyjąć na własne potrzeby. Po wielu dyskusjach, taki właśnie projekt został przyjęty - krąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle. W różnych tradycjach, liczba dwanaście jest symbolem doskonałości. Jest oczywiście także liczbą miesięcy w roku i godzin na tarczy zegara. Krąg jest między innymi symbolem jedności. Tak też narodziła się flaga europejska, reprezentująca doskonałą jedność między narodami Europy.

Rada Europy zachęciła tym samym inne instytucje europejskie do przyjęcia takiej samej flagi i w roku 1983 Parlament Europejski podjął temat. Ostatecznie, w roku 1985, flaga została przyjęta przez wszystkie głowy oraz rządy Państw Członkowskich jako oficjalny emblemat Unii Europejskiej - wówczas nazywanej Wspólnotami Europejskimi.

Wszystkie instytucje unijne posługują się flagą europejską od początku 1986 roku. Flaga europejska jest jedynym emblematem używanym przez Komisję Europejską - ramię wykonawcze Unii Europejskiej. Inne instytucje i organy posługują się obok flagi europejskiej także własnymi emblematami