2011/2012 

Dnia 7.10.2011r. w Naszym Gimnazjum odbyły się wybory do Parlamentu Polskiego. 
Młodzież miała prawo zagłosować na jeden z komitetów wyborczych:

- KW
Prawo i Sprawiedliwość 
- KW Polska Jest Najważniejsza 
- KW Sojusz LEwicy Demokratycznej
- KW Ruch Palikota 
- KW Polskie Stronnictwo Ludowe 
- KW Polska Partia Pracy-Sierpień 80 
- KW Platforma Obywatelska RP 
- KW Nowa Prawica-Janusza Korwin-Mikke 
- KW Prawica


A oto formularz do głosowania:

Formularz głosowania 


Udział w głosowaniu wzięło łącznie 160 osób, z czego 6 głosów nie było ważnych.
Wyniki wyglądały następująco: 

Wyniki wybórów 

Choć, jak wiemy rzeczywistość była inna (diagram poniżej) ... 

Wyniki wyborów 

Na naszych zajęciach obliczyliśmy, że przeliczając głosy na mandaty w Sejmie to PO ma 212, PiS 158, Ruch Palikota 39, PSL 27, a SLD 23. 
Jeśli takie wyniki potwierdzą się, to koalicja PO-PSL może liczyć na większość - w sumie 239 sejmowych "szabel".

 

 

 

 

 

 

II Semestr

 

 

 

 

W II semestrze członkowie naszego klubu „szlifowali” wiedzę z takich przedmiotów jak historia i wos, pod kątem egzaminu gimnazjalnego. W takich zajęciach mogli uczestniczyć uczniowie całej szkoły, ale tylko z klas III gimnazjum. Każdy był zadowolony z jakości prowadzonych lekcji, ponieważ można było nabyć potrzebną i konkretną wiedzę jako element powtórzeniowy. Uczniowie rozwiązywali testy próbne z egzaminów z w/w przedmiotów o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Niewątpliwie takie zajęcia są bardzo pomocne, ale w jak dużym stopniu pomogły uczniom, dowiemy się po 22 czerwca.

 

 

 

 

Parlament Europejski

Parlament Europejski to skomplikowana w swoim działaniu instytucja, a o jej dniu powszednim członkowie klubu mieli okazjęi się przekonać. Była to tylko prymitywna scenka przedstawiająca obrady parlamentu, ale członkowie klubu wczuli się na tyle, że jedna godzina lekcyjna nie wystarczyła. Tematem owych obrad było wprowadzenie elektrowni atomowych do Polski. Wówczas jako sala obrad (zdjęcie poniżej)

 

służyły 4 ławki i kilka krzeseł. Jednak nie przeszkadzało to uczestnikom, aby przenieść atmosferę z wielkiego pomieszczenia sali obrad, którego widywali na filmach, do małej siedziby Szkolnego Klubu Europejskiego w Starym Pilczynie.

Opisywana atmosfera była bardzo napięta, uczniowie, wcielając się w posłów, szczegółowo opowiadali o swoim zdaniu na temat budowy elektrowni atomowej w Polsce oraz o ewentualnych skutkach takiej inwestycji. Podzielono się na dwie partie, względem siebie tworzące opozycję. Jedna partia stanowczo sprzeciwiała się propozycji otwarcia takiej elektrowni, tłumacząc się skutkami w postaci możliwości wybuchu katastrofy nuklearnej, składowania odpadów radioaktywnych oraz innych czynników, które mogłyby wpłynąć na człowieka i środowisko. Natomiast opozycja poprzedniej partii popierała realizację takiego projektu z myślą o powiększeniu ilości miejsc pracy oraz zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, bowiem znaczna część energii w Polsce produkowana jest za pomocą spalania węgla, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami nie tylko ze strony środowiska, ale także ze strony nakładów pieniężno-karnych za nieprzestrzeganie norm emisji tego niekorzystnego gazu do atmosfery, które są narzucane przez Unię Europejską.

 

Obrady na w/w temat na tyle zaciekawiły członków klubu, że postanowili wymyśleć nowy temat obrad i przeprowadzić następne. Trafiło na dosyć popularny temat, czyli ACTA.

I w tym przypadku można było się spotkać z obszerną wypowiedzią uczniów-posłów z dwóch partii.